sobota, 10 września 2016

Jak wydać komiks własnym sumptem

Jeśli stworzysz komiks, a wydawcy nie dostrzegą jego wspaniałości, zawsze możesz wydać go sam. Oto kilka porad na ten temat.
Jeśli zależy ci na jakości wydania, dobrze zlecić druk komiksu profesjonalnej drukarni. Mówimy tu raczej o druku cyfrowym, który przy mniejszych nakładach jest po prostu tańszy (a jego jakość jest obecnie całkiem wysoka). Cena druku będzie zależała od rodzaju druku (kolorowy czy czarno-biały?), nakładu, rodzaju papieru, formatu komiksu. Wpływ na nią będzie też miało to, czy publikacja będzie zawierała numer ISBN - jeśli tak, druk będzie tańszy (niższy podatek). Ale skąd wziąć numer ISBN? To proste - wystarczy zostać wydawcą. Rejestrujesz się i dostajesz 10 numerów ISBN. Nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, że nadanie swojej publikacji numeru ISBN wiąże się z obowiązkiem przesłania do bibliotek egzemplarzy obowiązkowych. Nakład do 100 sztuk to 2 egzemplarze obowiązkowe, więcej niż 100 - 17 egzemplarzy. Wysyłać trzeba szybko - 5 dni od zakończenia procesu produkcji publikacji do Biblioteki Narodowej, 14 dni do innych bibliotek. Wysyłka Pocztą Polską jest darmowa (list ekonomiczny do 2 kg, paczka ekonomiczna - do 10 kg). Do przesyłki należy dołączyć wykaz publikacji. Ustawodawca straszy, że osobom uchylającym się od przekazania egzemplarzy obowiązkowych grozi grzywna, w praktyce jednak raczej nikt nie ściga zapominalskich wydawców. Tak więc jest trochę zachodu z tymi ISBN-ami. Oprócz ewentualnego tańszego druku (trzeba to sobie skalkulować) numer ISBN zapewnia też, że twój komiks będzie przechowywany w Bibliotece Narodowej na wieczność (i mnie się to podoba).
No dobra, ale jak wybrać drukarnię do druku? Szukałem ci ja długo po sieci i jedna tylko drukarnia miała kalkulator, dzięki któremu można było sobie obliczyć koszt druku przy wybraniu interesujących parametrów. Było to jednak 2 lata temu, więc może teraz jest więcej drukarni tak wygodnych.
A jak już wydrukujemy komiks, to jak go sprzedać? Nie mam pojęcia. Trzeba by prowadzić działalność gospodarczą, żeby go sprzedać do jakiegoś sklepu komiksowego. Można też sprzedawać po cichu samemu, może nikt się nie doczepi. Ja tam jednak dmucham na zimne i zamiast sprzedawać, wymieniam się.

O technicznych aspektach związanych z wydaniem komiksu (przygotowaniem do druku cyfrowego) pisałem już jakiś czas temu.

4 komentarze:

Unknown pisze...

Witam serdecznie.
Poszukuję dobrej drukarni we Wrocławiu. Czy http://www.reprotechnika.pl/introligatornia.html będzie dobra? Widzę, że generalnie opinie są ok. Interesuje mnie druk wielkoformatowy w kolorze. Przyda się też opcja robienia zamówień online.

Koalar pisze...

Niestety nie jestem w stanie pomóc... Nie jestem ekspertem w dziedzinie drukowania i nie korzystałem z usług tej drukarni, więc trzeba chyba zaufać opiniom innych osób.

Adrian Moczyński pisze...

Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

Prześlij komentarz